Z roku na rok krajowe i zagraniczne wypożyczalnie sprzętu budowlanego notują wzrost obrotów. I choć przyrosty nie są spektakularne, na ich podstawie można wnioskować o powstawaniu i umacnianiu się trendu, w ramach którego rynek rentalu wciąż będzie się rozwijać. Co wpływa na rosnącą popularność wynajmu?
Jednym z czynników, który znacząco umocnił pozycję rentalu na rynku budowlanym jest sytuacja gospodarcza. Zastój spowodowany pandemią Covid-19, a następnie konfliktem na Ukrainie zmienił podejście przedsiębiorców do inwestowania we własny sprzęt. Zamiast zamrażać środki finansowe w maszynach i urządzeniach firmy zaczęły coraz częściej korzystać z oferty wypożyczalni. Pozytywne doświadczenia, jakie wiążą się z wynajmem maszyn budowlanych i urządzeń umocniły pozycję firm rentalowych w świadomości przedsiębiorców i przyczyniły się do tego, że coraz większa ich liczba odroczyła w czasie decyzje zakupowe lub całkowicie zrezygnowała z inwestycji w zakup ciężkiego sprzętu.
Najnowsze trendy w wynajmie
Dużym zainteresowaniem firm cieszą się kontenery budowlane, zwłaszcza obecnie, kiedy ograniczenia podaży spowodowały drastyczny wzrost ich cen. Przedsiębiorcy chętnie sięgają również po produkty z grupy power, a więc agregaty prądotwórcze, dzięki którym możliwe jest zasilanie oświetlenia i elektronarzędzi niezależnie od lokalizacji budowy. Oświetlenie placów budowy to także często wybierany produkt. Nie spada również zainteresowanie ciężkim sprzętem – koparki, dźwigi, żurawie są często wynajmowane w ramach umów krótko- i długoterminowych. Wynika to przede wszystkim z wysokich cen na rynku urządzeń nowych oraz zapotrzebowania na ciężki sprzęt podczas realizowanych inwestycji.
Dlaczego małe i duże firmy tak chętnie wynajmują sprzęt budowlany?
Wydarzenia, których jesteśmy obecnie świadkami wpływają destabilizująco na rynki krajowe i rynek światowy. W tej chwili trudno przewidzieć koniunkturę na najbliższe lata. Eksperci finansowi od dłuższego czasu bombardują negatywnymi prognozami dotyczącymi m.in. zdolności kredytowej Polaków, a co za tym idzie zmniejszaniem się siły nabywczej na rynku nieruchomości. Mimo tych zapowiedzi oraz drastycznego wzrostu cen materiałów budowlanych, wykończeniowych i usług rynek wciąż prężnie się rozwija. Ryzykowne byłoby jednak zakładanie, że jest to trend, który utrzyma się w kolejnych miesiącach czy latach. Wiele inwestycji, które aktualnie są realizowane to inwestycje, które zostały opóźnione z powodu restrykcji w okresie pandemii. Stąd pewna powściągliwość ze strony firm specjalizujących się w realizacji usług budowlanych i wykończeniowych oraz większe zainteresowanie ofertą rentalu.